Atrakcje, wystawy i wykłady


"OSADA RYCERSKA"

AUTORSKI PROGRAM HISTORYCZNY GRUPY HISTORYCZNEJ ACIES CURIALIS

(ok. 2 godz.)

www.acies.pl

- 2 namioty historyczne wraz z całym obozowiskiem (repliki znalezisk archeologicznych codziennego użytku: wiaderka, czerpaki, miski, czary, kufle, kocioł, rożen, trójnóg, skrzynie, skóry dzików, jeleni, saren, etc.);

- 10 wojów wraz z uzbrojeniem (miecze, topory, tarcze, pancerze: kolczugi, pancerze łuskowe);
wojowie zaprezentują umiejętności walki z okresu wczesnego średniowiecza

- cztery potyczki ("krąg zdrady", seria pojedynków, "krwawa niespodzianka" oraz wróżby rodowe i historyczne "niesnaski");

- konkursy dla uczestników:

  • "pijany kołek" - zabawa polegająca na mordowaniu kapusty w biegu
  • "sroga mina"
  • "narty"
  • walka z publiką - uczestnicy mierzą się z wojami w walce na miecze

- w trakcie pokazu wybijane będą okolicznościowe monety przy użyciu mennicy dla każdego gościa na pamiątkę spotkania;

- stanowiska strzelnicze: miotanie procą drzewcową, strzelanie z łuku, rzut oszczepem, toporem, nożami, strzelanie z kuszy. Konkurencje odbędą się pomiędzy walkami, tak aby włączyć gości do wspólnej zabawy.


"KUGLARZE"

Spektakl plenerowy (ok. 50 min.)

Teatr "Gry i Ludzie"

www.gryiludzie.pl

Spektakl "Kuglarze" to próba odtworzenia atmosfery średniowiecznych widowisk jarmarcznych. Ważną inspirację stanowiła znakomita powieść Wacława Berenta Żywe kamienie i zawarty w niej obraz życia średniowiecznych wędrownych artystów; outsiderów, wysoko ceniącym swoją niezależność i swobodę. W mury miast i grodów wnosili oni śmiech i radość, ale też i zamęt, godząc swobodnym zachowaniem w obyczajność ludzi osiadłych. W ich sztuce, opowieściach i pieśniach, żywa była tradycja wędrownych poetów, dlatego wysokie miesza się tu z niskim. Z tej perspektywy - ludzi wolnych, uchylających się powszechnym normom, kpiących z hierarchii i autorytetów - oglądamy średniowiecze. Dzięki temu wiele tu radości i zmysłowości pozornie w tej epoce nieobecnych.

W przedstawieniu pojawiają się świeckie pieśni i melodie z epoki. Są one dopełnieniem akcji i łącznikiem poszczególnych scen.

Grupa kuglarzy przybywa na miejski rynek i burzy miejski spokój. Dynamiczny rytm instrumentów rozkręca widowisko. Pierwsza część to popisy akrobatów, żonglerów i dmuchacza ogniem, podszyte dowcipem i humorem. Pokaz przerywa awantura o arogancką i bezwstydną skoczkę, pojmaną przez oburzonych stróżów obyczajów. Potem na scenie pojawiają się charakterystyczne obrazki z epoki: rozbuchany zmysłowo taniec z kozłem, męskie zaloty do cnotliwych panien z zamku, igraszki i zaloty, walka z wrednym smokiem. Tu następuje kolejny zwrot akcji: dumny poeta buntuje się przeciwko ulotności słowa i bezsensowi życia. Ów bunt udaje się załagodzić śpiewem i tańcem. A posępną kostuchę ogrywa się po prostu w karty. Przy wtórze instrumentów i śpiewu kuglarze wyruszają w dalszą drogę, żeby w innym miejscu zacząć swoją opowieść od początku.Patronat medialny:

tv astakoszalineskagloswlkptygpilskitygnowydziennikexpresstetno


Sponsorzy:

philipspkobpaptekikwadratkpcommercialtoyotatoyotavwlukaslsystemsjudyckiibi