Goście

kpt.-Krzysztof-Baranowski

kapitan KRZYSZTOF BARANOWSKI - żeglarz, kapitan jachtowy, dziennikarz. Jako pierwszy Polak dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską.
Pierwszy kapitan polskiego prototypowego żaglowca – barkentyny STS „Pogoria”. Prowadził „Pogorię” w regatach „TALL SHIPS’ RACES 80” i w rejsie z naukowcami PAN na Antarktydę. W 1983 był pomysłodawcą, założycielem i prowadzącym Szkoły pod Żaglami na żaglowcu STS „Pogoria”, a w 1992 na żaglowcu STS „Fryderyk Chopin”, który zbudowała jego Fundacja – Międzynarodowa Szkoła Pod Żaglami.
Od roku 1977 był komentatorem TVP. Był redaktorem naczelnym czasopisma Jachting. Od 2008 członek rady programowej Polskiej Fundacji Morskiej.
Od 2009 prowadzi Fundację „Szkoła Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego” opartą o wolontariat młodzieży.
Autor kilkunastu książek m.in. Droga na Horn, Żaglem po Ameryce, Bujanie w morskiej pianie (2014).

MichniewiczTOMEK MICHNIEWICZ
-
dziennikarz, reportażysta, fotograf, organizator wypraw i ekspedycji. Autor trzech bestsellerowych, nagradzanych reportaży książkowych: „Samsara”, “Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów” i “Swoją drogą”. Autor programu “Inny świat” w telewizji TTV, audycji “Reszta świata” w Jedynce, a wcześniej “Trójka Przekracza Granice” w Trójce, redaktor naczelny serwisu podróżniczego KoniecŚwiata.net. Laureat czterech statuetek na festiwalu cywilizacji i sztuki mediów, odkrywców i podróżników Mediatravel, nominowany do Kolosów i nagrody National Geographic “Traveler”.
Podejmuje się trudnych i niebezpiecznych projektów reporterskich. Rozbił kongijsko-zambijski gang przemytników kości słoniowej i jako jedyny Polak został wpuszczony na pokład łodzi Mel Fisher’s Treasures, najsłynniejszej ekipy poszukiwaczy skarbów na świecie. W USA jako jedyny polski dziennikarz otrzymał pozwolenie na wejście do San Quentin, więzienia o maksymalnym rygorze przeznaczonego dla najgroźniejszych przestępców.

FiedlerARKADY PAWEŁ
FIEDLER
-
wnuk pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera – pasjonat podróży samochodowych, producent filmów podróżniczych, fotograf. Pomysłodawca i organizator projektu filmowo-podróżniczego – PoDrodze. Organizator wypraw samochodowych do Namibii, Botswany i Zambii. Po 11 latach rzucił karierę korporacyjną aby oddać się pasji odkrywania świata i kultywowania tradycji podróżniczych Fiedlerów. Pomysłodawca projektu PoDrodze, który powstał w 2008 roku. W  2014 r., Mała Maszyna pojechała do Afryki i przejechała z Egiptu do RPA. Kolejnym etapem jest podróż Małym Fiatem z Alaski do Patagonii.

ObałekMARCIN OBAŁEK 
– współorganizator Festiwali, pomysłodawca i kierownik TRAKTORIADY – Wyprawy Ursusem Dookoła Świata (V etapów w latach 2002-2006);
inicjator i współorganizator polskich badań archeologicznych w Boliwii pod banderą Polskiej Ekspedycji Amazońskiej (od 2004 roku);  właściciel 3 ciągników nad Białą i dłubanki na Rio Beni, z zamiłowania fotograf, skazany na niekończącą się i powolną tułaczkę (do 30 km/h) po świecie kwiatem polskiej motoryzacji (bez klimatyzacji, skórzanych foteli i amortyzatorów!).
Równolegle do Traktroriady realizuje obecnie kilka projektów tj. „Polska Ekspedycja Amazońska” pod patronatem National
Geographic, „Eko-Wyspa” przy współpracy z Ministerstwem Turystyki na Malediwach, „Transtrabant” – przy współpracy z
telewizją czeską, „NA SKRZYDŁACH” – projekt związany z historią polskiego lotnictwa, oraz „Ameryka Halika” – prace nad
biografią Tonego Halika przy współpracy z Muzeum Okręgowym w Toruniu… na co dzień prowadząc warsztaty i wykłady
Akademii Podróżowania zarówno na terenie kraju jak i poza granicami.

GrzywaczewskiTOMASZ
GRZYWACZEWSKI

– dziennikarz, pisarz i doktorant prawa międzynarodowego. Redaktor naczelny magazynu Koncept. Najmłodszy w Polsce członek prestiżowego amerykańskiego The Explorers Club. Pomysłodawca przedsięwzięć reportersko-podróżniczych, w tym m.in. Long Walk Plus Expedition – wyprawy z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z Gułagu i Dead Road 1953-2013 –wyprawy na Transpolarną Magistralę Kolejową, zw. Drogą Umarłych. Uczestnik wyprawy do Kamerunu „Vivat Polonia 2016” śladami polskiego odkrywcy Stefana Szolc-Rogozińskiego. Publikował m.in. we Wprost, Onecie, Rzeczpospolita Plus Minus, Do Rzeczy, Nowej Europie Wschodniej, Gościu Niedzielnym, Kontynentach. Stały współpracownik magazynu „Podróże”. W lutym 2015 r. relacjonował dla polskich mediów sytuację na froncie pod Donieckiem po podpisaniu porozumienia pokojowego Mińsk-2. Jest członkiem zespołu badawczego realizującego w Mozambiku projekt poświęcony neokolonialnym praktykom wielkich korporacji. Autor książki „Przez dziki Wschód” nagrodzonej nagrodą Magellana dla najlepszego reportażu podróżniczego 2012 r. oraz „Życie i śmierć na Drodze Umarłych”. Obecnie pracuje nad książką reportażową poświęconą post-sowieckim państwom nieuznawanym.

MilcarzARKADIUSZ „ARUN” MILCARZ - podróżnik, scenarzysta i niezależny reporter. Autor filmów dokumentalnych „Yage”, „Equador 12/12″, „Rejs na Kongo”, „Europa ma zegarki – Afryka ma czas”, „Bair batar – ktoś to musi robić”, emitowanych przez TVP, TVN, 4FUN TV. Autor reportaży podróżniczych publikowanych na łamach Extremium, Poznaj Świat, Gobtroter, Gazeta Wyborcza. Rozgłos przyniosła mu samtna wyprawa „Afryka Maraton Południe – Północ”, za którą otrzymał prestiżową statuetkę KOLOSA. Autor unikatowego Kabaretu Podróżniczego. W 2012 roku wyruszył w kilkutygodniową podróż na Madagaskar.

SzilajtisMARTA SZIŁAJTIS-OBIEGŁO – kapitan jachtowy, a jednocześnie najmłodsza Polka, która samotnie opłynęła świat. Marta została wyróżniona nagrodą Rejs Roku 2009, uhonorowana dyplomem Kapitana Żeglugi Wielkiej Honoris Causa, laureatka nagrody Tony’ego Halika oraz Kolosów.  W latach 2010- 2014 podbijała rejony polarne na pokładzie jachtu wyprawowego s/y Operon. Pomysłodawczyni i kapitan zimowej wyprawy do Murmańska i rejsu etapowego dookoła Skandynawii – przez Rosję, Spitsbergen i Norwegię. W tym roku wróciła z Islandii i Wysp Owczych. Mówią, że jest to najbardziej uparta kobieta na polskich pokładach.

Horzela

PIOTR HORZELA – jak pisze o sobie: „Wychowałem się w leśniczówce na Pomorzu. Moje pierwsze podróże odbywałem na dystansie 12km. Była to codzienna trasa do przedszkola. Później dystans się jedynie zwiększał. W ciągu ostatnich lat odwiedziłem Afrykę, Antarktydę i Amerykę Południową i kilka krajów w Europie. Łącznie na wspomnianych kontynentach (poza Europą) spędziłem blisko 4 lata. W rejony Antarktyczne dotarłem w październiku 2009 roku. W polarnej stacji spędziłem blisko półtora roku, gdzie wykonałem dwa kontrakty dla Zakładu Biologii Antarktyki Polskiej Akademii Nauk. W tym czasie, między innymi: mierzyłem lodowce, monitorowałem zachowania pingwinów i innych zwierząt, pomagałem naukowcom w ich pracach, przy okazji poszerzając swoją wiedzę o Antarktyce.

PIOTR GAWRZYAŁ – współorganizator i uczestnik wypraw na sześć kontynentów, zakochany w górach i Polskich i tych bardziej egzotycznych (deptał między innymi Andy, Himalaje, Ruwenzori, Kilimandżaro). Zawsze głodny wrażeń – pasją życia jest odkrywanie świata wszystkimi zmysłami.
Fotograf, pisarz, wydawca. Trekker, nurek, narciarz, żeglarz, kolarz. W nielicznych wolnych chwilach stara się znaleźć czas na nowe doświadczenia.

ANDRZEJ KARWOWSKI – dr archeologii, absolwent UMK w Toruniu.Uczestnik wypraw Polskiej Ekspedycji Amazońskiej, kierownik prac wykopaliskowych na przedhiszpańskim stanowisku Uaua-uno w Boliwii (2004-2006). Autor artykułów dotyczących kultury Majów.

KONRAD BUSZA - niespokojna dusza która długo na jednym miejscu nie usiedzi. Każdą wolną chwilę spędza w buszu pośród lasów i dzikich ostępów.  Bushcrtaft, czy turystyka kwalifikowana dla niego to nie tylko pasja a już styl życia.  A leśne łazęgi to element bez którego żyć by nie mógł.

MACIEJ PIETRZAK i MACIEJ LELONKIEWICZ – należą do Związku Polskich Fotografów Przyrody. Laureaci oraz zwycięzcy wielu konkursów fotograficznych poświęconych tej tematyce. Są autorami i współautorami wystaw indywidualnych oraz zbiorowych. Organizują plenery i wyjazdy fotograficzne w Polsce i zagranicą. Współtworzą Poznańskie Dni Fotografii – event, który na stałe wpisał się w kalendarz imprez poświęconych fotografii przyrodniczej. Maciej Pietrzak od lat wspiera organizacyjnie Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej „Wizje Natury”.

X-Festiwal-Nauki-i-Festiwal-Podróżczy_PLAKAT