Goście

ROBERT MAKŁOWICZ – urodzony w 1963 roku w Krakowie, dziennikarz, krytyk kulinarny, autor książek i programów telewizyjnych o tematyce kulinarnej, kulturowej i historycznej. Nauki pobierał na wydziałach prawa i historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, w sposób „wysoce niesystematyczny oraz wybiórczy”, gdyż żadnego z tych kierunków nie ukończył. Historią pasjonuje się od zawsze, zwłaszcza dziejami Europy Środkowej w dobie panowania Habsburgów, szczególnie zaś dwóch ostatnich władców tejże dynastii – cesarza Franciszka Józefa i cesarza Karola.
Pozostałe zainteresowania nazwać można szeroko rozumianą konsumpcją – od literatury (ulubieni autorzy: Joseph Roth i Andrzej Bobkowski), poprzez muzykę (od punk rocka po Bartóka, ze szczególnym uwzględnieniem pieśni ludu Csángó), po destylaty owocowe (zwłaszcza z gruszek Williams, morwy, pigwy, śliwek, jabłek, moreli oraz mieszane), wina (koniecznie grüner veltliner pinot noir) oraz kuchnię (przedziwna predylekcja do mamałygi z bryndzą oraz skwarkami z wędzonej słoniny).
www.maklowicz.pl
Wywiad z Robertem Makłowiczem – Onet KULTURA

KRZYSZTOF SKIBAmuzyk, autor tekstów, satyryk, publicysta, aktor, konferansjer, artysta rozrywkowy, felietonista, autor happeningów, wokalista rockowy. Członek zespołu Big Cyc.
W latach 80. był współzałożycielem i członkiem Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego (RSA). Publikował w czasopiśmie Homek, wydawanym przez RSA. W tym czasie należał również do Ruchu „Wolność i Pokój” (WiP). Pisał w jego czasopiśmie A Capella.
16 sierpnia 1985, podczas Festiwalu w Jarocinie, został zatrzymany przez Milicję Obywatelską po rozrzuceniu antypaństwowych ulotek. Został aresztowany na trzy miesiące, po których opuścił zakład karny na mocy tzw. małej amnestii Jana Dobraczyńskiego (dla więźniów politycznych, którzy zostali pierwszy raz zatrzymani).
Jest absolwentem kulturoznawstwa na Wydziale Teorii Literatury, Teatru i Filmu Uniwersytetu Łódzkiego, specjalność teatrologia (magisterium w 1989 na temat Pomarańczowej Alternatywy).
Publikował swe felietony i opowiadania w pismach niezależnych w latach 80. „Gilotynie”, „Homku”, „Acappelli”, a po 1989 w prasie oficjalnej: w „Tygodniku Literackim”, kwartalniku literackim „brulion”, „Gazecie Wyborczej” (wydanie ogólnopolskie, a także w dodatkach łódzkim i gdańskim), miesięczniku „CKM”, miesięczniku „Dlaczego”, „Dzienniku Bałtyckim”, „Tygodniku Gdańskim”, miesięczniku „Luz”, „Krakowskim Kpiarzu”, tygodniku „Przekrój”, kwartalniku „Karta”, miesięczniku „Hustler”, biuletynie Stowarzyszenia Nigdy Więcej, od którego otrzymał nagrodę „Antyfaszysta Roku” za swoje artykuły. Od 2002 jest stałym felietonistą tygodnika „Wprost”. Na temat jego felietonów we Wprost napisano trzy prace magisterskie.
W 2005 wydawnictwo Zysk i S-ka wydało zbiór opublikowanych tam felietonów pt. Skibą w mur.
www.wikipedia.org

SEBASTIAN KOCIŃSKI  – absolwent Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Szkoły Trenerów Biznesu w Akademii Leona Koźmińskiego, Akademii Psychologii Przywództwa na Politechnice Warszawskiej, pod kierunkiem Jacka Santorskiego.
Pełnomocnik Zarządu ds. Klientów Kluczowych oraz Dyrektor działu handlowego, od 12 lat związany z Solid Security. W wolnych chwilach trener biznesu, coach, mentor.
Ufa, że „w życiu kluczowa jest autentyczność, umożliwiająca odnalezienie własnej drogi i własnego szczytu. Ważnym elementem tej drogi są: pokora, będącą perspektywą do proaktywnego myślenia, ufność , dająca siłę do podejmowania konstruktywnych decyzji, działanie, będące emanacją wewnętrznych wartości, pozwalające materializować nasze wewnętrzne dążenia, te osobiste i zawodowe.
Wierzy, że człowiek, żyjąc w zgodzie ze swoimi wartościami, rozwijając poziom inteligencji emocjonalnej i społecznej, jest w stanie przyjmować rolę zwycięzcy, a nie ofiary. tym samym zamiast zaledwie przeżywać to życie w oparciu o lęki z przeszłości, w trosce o przyszłość, może AUTENTYCZNIE BYĆ i ŻYĆ w TU i TERAZ, tworząc sobie przedsionek do potencjalnego Jutra.

ANNA GÓRALSKA wychowanka klubu bokserskiego Korona Wałcz, członkini kadry narodowej kobiet w boksie olimpijskim. Na pierwszy trening przyszła z ciekawości, a dziś udowadnia, że ,,słabsza płeć” to tylko stereotyp. Dzięki swemu uporowi i ciężkiej pracy, dotychczas sześciokrotnie zdobywała tytuł Mistrzyni Polski. W tym roku osiągnęła życiowy sukces wywalczając srebrny medal na Mistrzostwach Europy w Rumunii. Mówi, że to jeszcze nie koniec.

 

 

 

DOROTA ŁAPA – dietetyk, specjalista dietetyki Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, każdy problem zdrowotny swoich pacjentów stara się rozwiązywać przy pomocy odżywiania, ziół, zabiegów i wszelakich naturalnych środków powiązanych z psychologią czy pracą nad sobą, poszukując uprzednio odpowiedzi dlaczego człowiek zachorował.
Założycielka Centrum Naturalnego Odżywiania i Terapii Orkiszowe Pola w Poznaniu. Z zawodu jest dietetykiem i pielęgniarką oraz zajmuje się aktywną promocją zdrowia i zdrowego stylu życia poprzez liczne działania edukacyjne.
Od lat kształci się w najróżniejszych kierunkach związanych z dietetyką i medycyną naturalną, m.in. w ziołolecznictwie, TCM, medycynie św. Hildegardy, teoriach dotyczących diagnostyki alergii i nietolerancji pokarmowej.
Prowadzi warsztaty oczyszczania organizmu dla osób, które szybko chcą przywrócić równowagę w swoim organizmie.
www.orkiszowepola.pl

 

JUSTYNA JASOŃ-PAWŁOWSKA – mama, żona, triathlonistka, gotująca wg pięciu przemian. W przeszłości ważąca 117 kilogramów, jedząca śmieciowe jedzenie oraz niedbająca o aktywność fizyczną. W momencie, kiedy na świecie pojawiły się jej dzieci, zaczęła myśleć o zmianie żywienia siebie i swojej rodziny. Schudła 35 kilogramów, zaczęła uprawiać sport oraz wprowadzać do swojego domu zdrowe i smaczne nawyki żywieniowe. Po jakimś czasie zaczęła dzielić się swoją wiedzą z innymi, prowadząc warsztaty kulinarne oraz pogadanki dotyczące sportu dla dzieci.
Swoją pasją – triathlonem, zaraża innych, prowadząc bloga, na którym pokazuje, że można spełniać swoje marzenia – jeżeli tylko bardzo chce się to zrobić.
www.trichange.pl

 

KAROLINA CHĘŚ – mgr inż. ochrony środowiska, doradca żywieniowy, założycielka Akademii Równowagi. Promuje racjonalne podejście do żywienia. Prowadzi edukację żywieniową mającą na celu zmianę nawyków. Uważa, że aby przywrócić równowagę organizmu, należy skupić się przede wszystkim na sygnałach, jakie wysyła ciało. Dopasowuje rozwiązania do indywidualnych potrzeb i stylu życia. Działa wielopłaszczyznowo i wychodzi poza schematy. Jej misja to dzielenie się wiedzą, doświadczeniem oraz rozwijanie świadomości ludzi, którzy chcą żyć w harmonii. Cały czas rozwija swoje umiejętności, biorąc udział w licznych szkoleniach, warsztatach i konferencjach.