Goście

KAROL WÓJCICKI

Pasjonat i fotograf nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku. Przemierza świat w poszukiwaniu najpiękniejszych zjawisk astronomicznych takich jak zorze polarne czy całkowite zaćmienie Słońca. Regularnie rozdarty pomiędzy mroźną Arktyką, a polskimi Bieszczadami. Zorganizował jedne z największych na świecie wspólnych obserwacji nocnego nieba (na 12 tys. osób) oraz wiele innych imprez popularnonaukowych. Częsty gość programów telewizyjnych i radiowych. Współpracownik Gazety Wyborczej. Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. W latach 2008-2016 związany z Centrum Nauki Kopernik. Obecnie odkrywa przed innymi sekrety Islandii, podczas wypraw na obserwacje zorzy polarnej. Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz PAP.

 

CENTRUM NOWOCZESNOŚCI MŁYN WIEDZY

To pierwsze centrum nauki w województwie kujawsko-pomorskim. Siedzibą tego centrum jest zabytkowy budynek dawnego Młyna Richtera. Wizytówką instytucji jest Wahadło Foucaulta, umożliwiające obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi. Sercem toruńskiego eksponatu jest 35-kilogramowa, chromowana kula wypełniona piaskiem, zawieszona na 33-metrowej linie, biegnącej od dachu po parter placówki przez wszystkie kondygnacje. Dzięki temu wahadło jest widoczne z każdego piętra. W Centrum można oglądać cztery stałe wystawy: „O Obrotach”, „Rzeka”, „IDEE” oraz „… To takie proste!”.

 

 

GARDA APULUM

Podchodzącą z Rumunii grupę Asociata Pentru Istorie Vie Garda Apulum, tworzy kilkadziesiąt osób – Rzymska Straż XIII Legion, Nagna Nemesis (tancerki) oraz gladiatorzy. Występ grupy to zawsze spektakularne widowisko, ukazujące walki z czasów Imperium Rzymskiego.
Grupa powstała oficjalnie 26 października 2012 r.