Goście

prof. dr hab. MAGDALENA FIKUS
Przewodnicząca RUN PAN
prof Fikus_materiały prasowe httpinnpoland.pl
Interesuje mnie biologia molekularna, która wyrosła z biochemii, w szczególności makrocząsteczki biologiczne: DNA, RNA, białka. Oznacza to także zainteresowania genetyką molekularną (geny w działaniu) i biotechnologią (zastosowania działania genów). Upowszechnianie wiedzy w różnych środowiskach i na różne sposoby jest moją pasją. Kocham polskie góry i czytanie książek. Różnych.
fot. materiały prasowe innpoland.pl
źródło: www.run.pan.pl

prof. PAWEŁ GOLIK
Instytut Genetyki i Biotechnologii,
Wydział Biologii
Uniwersytet Warszawski
prof Golik

Genetyk i biolog ewolucyjny, wykładowca na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Instytutu Genetyki i Biotechnologii. Zajmuje się m.in. badaniem funkcji i ewolucji kodowanych jądrowo białek zaangażowanych w metabolizm RNA w mitochondriach, a także wykorzystaniem drożdży do modelowania ludzkich chorób związanych z zaburzeniami jądrowej kontroli ekspresji genomu mitochondrialnego.
fot. J. Ostałowski
źródło: www.run.pan.pl

prof. dr hab. JACEK HENNIG
Instytut Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie
prof Hennig
Jestem przyrodnikiem, którego pasjonują wzajemne interakcje roślin i mikroorganizmów chorobotwórczych, do których dochodzi w środowisku. Moje badania dotyczą kaskady wydarzeń, począwszy od rozpoznania przez rośliny obecności intruzów poprzez uruchomienie reakcji obronnych do wytworzenia stanu odporności na infekcje. Więcej informacji o tematyce moich badań jest dostępne na http://plantpath.pl/. Moja pasją pozazawodową jest nurkowanie. Pochłania mnie studiowanie biologii morza a w szczególności biologii koralowców.
źródło: www.run.pan.pl

prof. dr hab. EWA PISULA
Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego
prof Pisula
Moje zainteresowanie naukowe mieszczą się w obszarze psychopatologii rozwojowej i dotyczą przede wszystkim zaburzeń rozwoju, a zwłaszcza autystycznego spektrum zaburzeń. Prowadzę także badania nad psychologiczną sytuacją rodzin dzieci z trudnościami rozwojowymi, w tym. m.in. nad profilami stresu u rodziców różnych grup dzieci, radzeniem sobie z obciążeniami i możliwościami wspierania rodzin. Aktualnie jestem zaangażowana w dwa główne kierunki badań: możliwości wczesnego wykrywania zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz neuropoznawcze funkcjonowanie dziewcząt z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (to bardzo słabo poznany obszar, zaburzenia te znacznie częściej występują bowiem u osób płci męskiej i ich właśnie dotyczy większość badań).
źródło: www.run.pan.pl

dr PATRYCJA DOŁOWY
Sekretarz RUN PAN
dr Dolowy_httpgaleria-arsenal.pl
Mam dwie wielkie pasje: naukę i sztukę. Pracowałam naukowo w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN. Praca w laboratorium trochę mnie nużyła, chciałam „wyjść do ludzi”. Jeszcze w czasie studiów doktoranckich zajęłam się działalnością społeczną. Marzyłam o upowszechnianiu nauki. Po obronie doktoratu, w styczniu 2008 r. zostałam zastępczynią redaktora naczelnego magazynu popularnonaukowego „Academia”, a następnie kierowałam działem popularnonaukowym w tygodniku „Przekrój”. Obecnie publikuję teksty o nauce w kilku różnych magazynach, prowadzę warsztaty dla dorosłych i dzieci. W 2012 r. stworzyłam Kawiarnię nauki dla rodziców i dzieci w Fundacji MaMa, która działa w warszawskiej MaMa Cafe. Jestem prezeską Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych i  wiceprezeską Fundacji MaMa. Tworzę fotografie inscenizowane, działam artystycznie w przestrzeni miast, piszę sztuki teatralne.
fot. galeria-arsenal.pl
źródło: www.run.pan.pl

dr Nicole DOŁOWY-RYBIŃSKA
Instytut Slawistyki PAN

dr Dołowy

Stypendystka Rządu Francuskiego, Fundacji Keizo Obuchi/UNESCO, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Członkini Akademii Młodych Uczonych PAN. Autorka książek Kaszubi z Pomorza (2010), Les Kachoubes de Poméranie (2010), Języki i kultury mniejszościowe w Europie. Bretończycy, Łużyczanie, Kaszubi (2011).

red. KRZYSZTOF MICHALSKI
Polskie Radio, Warszawa
red Michalski
Kierownik Redakcji Wiedza i Społeczeństwo w Programie I Polskiego Radia. Przygotowuje w radiowej Jedynce autorskie programy: „Wieczór Odkrywców” i „Ludzie nauki”, a także naukowe debaty w TVP Kultura. Zajmuje się głównie popularyzacją nauk ścisłych i techniki. Prowadzi także dyskusje o znaczeniu wiedzy dla rozwoju cywilizacji i o społecznych konsekwencjach rozwoju nauki i techniki („Zarodkowe komórki macierzyste – szansa, czy zagrożenie?”, „Blaski i cienie Internetu”, „Nauka i gospodarka”, „Czy zastąpią nas roboty?”).
fot. Wojciech Kusiński/PR
źródło: www.run.pan.pl

red. PIOTR CIEŚLIŃSKI
Redakcja ”Gazety Wyborczej” Warszawa
red Cieśliński
Jestem fizykiem z wykształcenia i zamiłowania. Dziennikarzem zostałem przypadkiem, gdy na początku lat 90. w wakacje chciałem dorobić do skromnej pensji asystenta w Instytucie Fizyki Teoretycznej na Uniwersytecie Warszawskim, która wtedy była warta mniej więcej 25 dolarów. Wszedłem do żłobka na ul. Iwickiej, gdzie na początku mieściła się redakcja Gazety Wyborczej i już tam zostałem. W 1995 roku współtworzyłem nowy dział Nauki w „Gazecie Wyborczej”, jeden z pierwszych popularnonaukowych działów w polskiej prasie. Pracuję tam do dziś, od roku 2013 pełnię funkcję kierownika. Nadal szczególnie bliskie są mi nauki ścisłe, zwłaszcza fizyka i astrofizyka, ale często zdradzam je teraz na rzecz nauk o człowieku, biologii, genetyki, a przede wszystkim neurologii. Nasz mózg jest równie fascynujący i zagadkowy, jak ciemna energia i ciemna materia w kosmosie.
fot. wyborcza.pl
źródło: www.run.pan.pl

Ja An JDPSN
Dharma Master Bogumiła Malinowska

Ja An

Reprezentująca koreańską Szkołę Zen Kwan Um, a zarazem będąca uczennicą nieżyjącego już Wielkiego Mistrza Zen Seung Sahna – www.kwanumeurope.org

 

 

Roman WIDAWSKI
4 Dan Aikido

Widawski

Założyciel oraz główny instruktor Klubu SHINTAIGI-DOJO działa
w Pile od 1994 roku. Nauczyciel Kenjutsu Kashima-No-Tachi.
W Klub wspiera jeszcze trzech licencjonowanych instruktorów.
Jesteśmy jednym z niewielu Klubów w Polsce którzy prowadzą zajęcia Aikido i Kenjutsu dla młodzieży i dorosłych oraz prekursorem prowadzenia takich zajęć w Polsce dla dzieci.
„Nasz Klub nie tylko na co dzień zajmuje się praktyką sportów walki ale dużą uwagę skupia na propagowaniu kultury Japońskiej. Przygotowujemy i przedstawiamy w różnych miastach w Polsce wystawy o tematyce Japońskiej. Pomagamy Miejskim Ośrodkom Kultury w organizacji dni kultury Japońskiej. Dla dzieci i młodzieży prowadzimy zajęcia „Spotkania z Kulturą Japońską”.
Kilkakrotnie organizowaliśmy w Pile Dzień Kultury Japońskiej.
W ubiegłym roku gościliśmy delegację z największej świątynni
w Tokio związanej z dworem cesarskim i byliśmy organizatorami międzynarodowego seminarium z japońskimi nauczycielami
+i uczestnikami ze wszystkich kontynentów”.